Relacje z wykładów UTS

Relacje z wykładów Uniwersytet w Twojej Szkole (UTS)

Relacje, fotogalerie i filmy z wykładów online, które odbyły się w ramach projektu Uniwersytet w Twojej Szkole – ułożone od najnowszych do najstarszych.

Konkurs online, nagrody jak najbardziej real – relacja (28.06.2013)

ZASZCZYTNE DRUGIE MIEJSCE!

W tym roku Kołłątaj uczestniczył w pilotażowym projekcie Uniwersytet w Twojej Szkole. W czasie jego trwania uczniowie mogli wysłuchać wykładów online prowadzonych przez nauczycieli akademickich Wydziału Anglistyki UAM.

Na zakończenie pilotażu uczniowie szkół biorących udział w projekcie zmagali się w konkursie wiedzy o kulturze USA i Wielkiej Brytanii. BRITISH AND AMERICAN CULTURE QUIZ odbył się w środę 19 czerwca. Spośród 7 szkół, do ścisłego finału przeszły dwie: Kołłątaj i Poznań-Krzesiny. Drużyna Kołłątaja w składzie: Daria Wiśniewska (2d), Ola Piękniewska (2e), Łukasz Sztuder (2a), Tomek Talarczyk (2f) zaciekle rywalizowała w finale, zajmując drugie miejsce różnicą tylko jednego punktu.

Finałowe drużyny zostały uhonorowane dyplomami na spotkaniu w Wydziale Anglistyki UAM, w piątek 28 czerwca; szkoły otrzymały multimedialne kursy wymowy.

Minolta DSC     Minolta DSC

Wykład ”O pochodzeniu Anglików i języka angielskiego” – fotogaleria z Krotoszyna (22.05.2013)

Good day, Mr Wednesday!

W środę 22 maja odbyła się kolejna odsłona projektu „Uniwersytet w twojej szkole”. Uczennice klas językowych Ie i IIe wzięły udział w wykładzie na temat pochodzenia Anglików i języka angielskiego, który poprowadził anglista, dr hab. Piotr Gąsiorowski.

Usłyszeliśmy fragment staroangielskiego poematu „Beowulf” w jego przypuszczalnym oryginalnym brzmieniu i śledziliśmy wspólnie zjawiska fuzji kultur i różnicowania się języków, pochodzących od wspólnego przodka. Przyglądaliśmy się analizie słów w różnych językach, by dostrzec podobieństwa i regularne zmiany, dzięki którym odkryto wspólne dla nich źródło – język praindoeuropejski.

Dla fanów Neila Gaimana i jego powieści „American Gods” ważnym odkryciem było pochodzenie angielskich nazw dni tygodnia;  „Wednesday” to dzień Odyna [stąd u Gaimana Odyn przybiera nazwisko Mr Wednesday], „Thursday” to dzień Thora. Fanów Tolkienowskich opowieści,  w zastanowienie wprawiło podobieństwo słów: „modor” (staroangielski odpowiednik słowa„mother”) i Mordor (kraina zła, orków i Saurona) – najwyraźniej pod koniec wykładu udzieliła nam się gorączka poszukiwania pokrewieństw pomiędzy słowami.

W obecnym języku angielskim, po Celtach pozostało tylko kilka słów, związanych głównie z obróbką metalu: lead (ołów), iron (żelazo), rich (bogaty), zaś podstawowe słownictwo codziennej komunikacji pochodzi wprost z języka germańskich plemion, które zasiedliły Brytanię po upadku Cesarstwa Rzymskiego.

– @ –

Wykład „Formalne  i nieformalne symbole Australii” (17.04.2013)

Relacja i fotogaleria z Krotoszyna

UTS ang - TV prowadzacyW czwartek 17 kwietnia w sali wideokonferencyjnej odbył się wykład poświęcony oficjalnym i nieoficjalnym symbolom Australii. W wykładzie prowadzonym przez dra hab. Macieja Foryckiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, brali udział nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także kilku innych placówek z Wielkopolski – ze Śremu i Czarnkowa. W trakcie prezentacji zostały ukazane te znane, jak i nieznane strony Australii. Ile na tym kontynencie istnieje narodowych flag? Jakie są jego charakterystyczne zabytki? Jaka religia tam dominuje? – to tylko niektóre pytania, na które udało się poznać odpowiedź. Po interesującej prezentacji, dzięki sprzętowi w naszej sali, istniała możliwość zadawania pytań oraz rozmowy z wykładowcą. Wspólna konwersacja kilku szkół okazała się niezwykle ciekawym doświadczeniem.

Tomek Szymański, uczeń klasy III C

– @ –

Relacja i fotogaleria ze Śremu

Relacja : http://losrem.pl/z-zycia-szkoly/aktualnosci/uniwersytet-w-twojej-szkole

Fotogaleria: http://losrem.pl/galeria/biezacy-rok-szkolny/uniwersytet-w-twojej-szkole

Wykład „Zrozumieć Bogurodzicę” – relacja, fotogaleria oraz krótki film (19.12.2012)

Wideokonferencja - widok z Sali Senatu UAM

19 grudnia 2012  r. miał miejsce inauguracyjny, pierwszy z serii planowanych wykładów prowadzonych przez
pracowników naukowych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Wykład dotyczył jednego z pierwszych dokumentów w języku polskim – „Bogurodzicy”.

Comments (2)